Zdravotníctvo si má v roku 2019 polepšiť, očakáva sa aj zvýšenie platov pre zdravotné sestry

.

Podľa vzájomnej dohody dvoch ministerstiev to vyzerá tak, že na zvýšenie platov by si mali prísť práve zdravotné sestry. Vieme, že doktori na čele so zdravotníctvom požadovali zvýšenie platov a financií do svojho subjektu, zatiaľ čo pracovité sestričky v tejto úlohe hrali "druhé husle", respektíve v otázke zvýšenia platov sa na ne spomenulo iba okrajovo, ak vôbec. Zdravotné sestry ako vždy robili svoju prácu, i keď to veľakrát nemali a stále nemajú u nás ľahké. Práve táto pozícia má podľa všetkého počítať so zvýšením platu o 16 % a to od budúceho roka. Rozpočet pre zdravotníctvo na rok 2019 by tak mal predstavovať 5,2 miliardy eur s tým, že sa stanoví spomenuté navýšenie platu vo výške 16 % pre každú zdravotnú sestru- špecialistku a to priamo od 1.januára.

ekg

  • Pochopiteľne, takáto vysoká čiastka nebola pridelená len na zvýšenie platov, ale i na zdravotnú techniku, rekonštrukciu a technológiu, ktorá dokáže odvrátiť možné úmrtie pacienta.

operace

Ak sa na zvýšenie platu pozrieme polopatisticky, 16 % predstavuje asi 100, možno 120 eur mesačne navyše k súčasnému platu sestričiek. Čiastka, ktorá sa zdravotníctvu pridelí čisto iba na zvýšenie platov bude dosahovať viac než 200 miliónov eur, ostatné financie tak pravdepodobne pôjdu na vyššie zmienené veci a zlepšenie kvalít celého zdravotníctva SR. Tento krok má byť zároveň riešením problému, akým je údajne nedostatačné personálne obsadenie na pozícii zdravotná sestra-špecialistka. Výsledkom má byť stabilizovanie a udržanie kvalitného personálu v tomto odbore na celom území. Zvýšenie platov sa však má týkať celého stredného zdravotného personálu, konkrétne sa tak navýšenie bude týkať  sestier, ale aj pôrodných asistentiek či sanitárov.

.

operační sal

Dôležitým bodom je aj možné zníženie počtu úmrtí pacientov. Peniaze totiž idú aj na celkovú rekonštrukciu a vybavenie prístrojov, dofinancovať by sa mali aj služby spojené s urgentným príjmom či ambulantné služby celkovo.

Zdravotníctvo si má v roku 2019 polepšiť, očakáva sa aj zvýšenie platov pre zdravotné sestry
5 (100%)2
.