Strešné krytiny bývajú vyrobené z rôznych materiálov

Na rodinných domoch, bytových domoch či iných nehnuteľnostiach nás na prvý pohľad zaujmú ich strešné krytiny. Strešná krytina nás spolu s fasádou domu zaujme ako prvá. Avšak pri výbere strešnej krytiny by sa mal budúci majiteľ v prvom rade zaujímať o jej funkčné vlastnosti a až potom ako daná strešná krytina bude vyzerať. Najdôležitejšie je totiž mať teplo a sucho v dome a s vhodnou strešnou krytinou to ľahko docielite.

město

Najčastejšie materiály na výrobu strešných krytín

Strešné krytiny sú vyhotovené z viacerých materiálov, pretože na každú stavbu sa hodí iný typ, štruktúra a tiež aj technické vlastnosti strešnej krytiny. Medzi základné materiály, ktoré sa používajú na výrobu strešnej krytinu sú teda pálená škridla, keramická škridla, plastová škridla, betónová škridla, vlákno – cementová škridla či plechová krytina. Každá z nich má tiež svoje výhody aj nevýhody. Pálená škridla sa vyznačuje veľmi dobrou odolnosťou voči poveternostným podmienkam a tiež aj vysokou kvalitou. Na výrobu kvalitnej pálenej škridle sa primiešavajú čisté íly, ktoré sú rozomleté na jemný prach. Vďaka pridaniu ílu dosahujú pálené škridle bezkonkurenčné vlastnosti. Betónová škridla sa môže pochváliť dlhou životnosťou a perfektnou odolnosťou voči poveternostným podmienkam, snehu a dažďu. Na väčšinu betónových škridiel sa od mnohých výrobcov poskytuje aj najvyššia záruka. Vlákno – cementová škridla sa tiež vyznačuje svojou dlhou životnosťou, nízkou hmotnosťou a zvukovo izolačnými vlastnosťami. Navyše s použitím tejto škridly budú strešné krytiny vyzerať výnimočne a navyše nadčasovo po niekoľko desaťročí. Tento druh škridiel sa tiež hodí pri rekonštrukciách starých domov ale tiež aj pri novostavbách. Vlákno – cementová škridla je navyše aj šetrná k životnému prostrediu. Plechové strešné krytiny sú vhodné na rovné strechy prípadne na strechy s malým sklonom. Plechové strešné krytiny si viete položiť aj samy bez zbytočného strácania času a s aspoň malými skúsenosťami a zručnosťami.

střecha

Sklon strechy ovplyvňuje výber strešnej krytiny

Pred výberom strešnej krytiny by ste si mali dať pozor aj na sklon strechy. Pretože sklon strechy vo výraznej miere ovplyvňuje stabilitu strechy a nie každá strešná krytina je vhodná na vysoký sklon a podobne. O strešné krytiny sa navyše treba aj z času na čas starať. Taktiež pri výbere strechy dbajte aj na strešné doplnky a samotnú zložitosť strechy.
V neposlednom rade treba tiež dbať aj na cenu strešnej krytiny. Keďže strešná krytina zaberie podstatnú časť finančného rozpočtu je dobré sa o nej poradiť so skutočnými odborníkmi. Na internetovej stránke www.krytina.sk načerpáte množstvo inšpirácie a poradenstva, vďaka ktorému sa vyhnete zbytočnému sklamaniu z vysnívanej strechy.