Starostlivosť o trávnik v jesennom období


Trávnik nájdete v každej záhrade. Je vlastne takmer nepredstaviteľné mať záhradu bez aspoň kúska plochy, ktorá by nebola pokrytá trávnatým porastom. Môže to vyznieť zvláštne, no aj o takú obyčajnú vec ako tráva sa treba starať. Pokiaľ nechcete dosiahnuť dokonalý anglický trávnik, či sa nestaráte o golfové ihrisko, okrem pravidelného kosenia vám stačí venovať trávniku pozornosť len na jar a na jaseň. Úspech začína u správne zvolenej odrody trávy vhodnej pre vašu pôdu a podnebie, zvyšok je len na vašej snahe. Našťastie jej netreba veľa.

domek
 
Na čo myslieť na jeseň:
 
1.) Posledné kosenie.
Je stále menej svetla a teplota klesá. Rast sa preto zastavuje a tráve bude stačiť posledný zostrih nakrátko. Ideálne je, ak si toto načasujete približne na druhú polovicu októbra. Voľte skutočne krátku dĺžku. Mráz by zvyšok rastlín aj tak čoskoro spálil a zbytočne by vám neskôr pridal prácu navyše.

tráva
 
2.) Spadnuté listy
Je nutné ich odstraňovať a zhŕňať na komposte. Spadané listy sú síce v prírode normálne a esteticky sú dokonca aj príťažlivé, no v záhradách im predsa len treba nájsť vhodnejšie miesto ako zem. Listy tienia koreňom a ich rozklad spôsobuje nepravidelné rozmiestnenie živín v pôde. Oveľa lepšie urobíte, ak celej záhrade doprajete vhodnú dávku skompostovaných listov a iného rastlinného odpadu.

příroda
 
3.) Posledné hrabanie
Tak ako pleť potrebuje pravidelný peeling a kuchynský riad je nutné pravidelne umývať, je viac ako vhodné dopriať očistu aj vášmu trávniku. Na jeseň je trávnik plný odumretých listov, ktoré by na jar bránili rastu nových stebiel. V jarných mesiacoch býva pôda veľmi často rozbahnená a tak je dobré pripraviť sa dopredu a silnými hrabľami trávnik vyčistiť už na jaseň, aby sa cez zimu pôda zregenerovala. Táto procedúra sa môže javiť ako drastická, no opak je pravdou. Tráve prečesanie len prospeje a odmení sa vám bujným porastom na ďalší rok.