Skladovanie orechov


Rok 2017 pomaly, ale isto kráča do svojej tretej fázy, ktorú nazývame jeseň. Jeseň je spojená so zberom úrody v záhradách. Tu nepochybne patrí zber orechov, ktoré sú vynikajúce len tak čerstvo olúpané alebo pripravené na rôzne spôsoby či už do pečenia alebo ako prísady do jedál. Všetky druhy orechov sú však háklivé na vlhkosť. Ich nesprávnym skladovaním a prípravou na skladovanie sa vám môže ľahko stať, že celá jesenná úroda príde na zmar. Ako správne skladovať orechy a ako ich správne pripraviť na skladovanie?

vlašské ořechy

Netreba z toho robiť žiadnu vedu, stačí, keď si spomeniete ako to robievali naši starí rodičia kedysi. Zavesené vrecia plné chutných orechov. Po dôkladnom zbere orechov z pod stromu ich najprv umiestnili zbavené nečistôt na slnečné miesto, kam sa nedostala voda. Vzdušná vlhkosť zo začiatku sušenia nevadila, tá sa neskôr vytratí počas dosúšania v uzavretom, najlepšie vykurovanom prostredí, kde je suchší vzduch. Orechy je najlepšie položiť na sito, vďaka čomu budú odvetrávané aj zo spodnej strany. A čo po ich dosušení?

                Dobre dosušené orechy je najlepšie uskladňovať v priedušných, látkových vreciach alebo ich uskladniť do debničiek a uložiť ich na tmavé, suché a teplé miesto. Ideálnym miestom je komora, kde je dostatočne teplo, ale nie príliš chladno. Chlad by orechom nemusel urobiť dobre. Takto uskladnené orechy vám vydržia do ďalšej sezóny alebo aj dlhšie. Všetko je to len o dobrej príprave a nakoniec o vhodnom uskladnení.

oříšky

Takto uskladnené, dobre usušené orechy sú výborné v kuchyni, ktoré môžu poslúžiť v kuchyni. Sú veľmi zdravé a výživné a obsahujú zdravé tuky ktoré sú hlavne počas zimných období dôležité. Nezabúdajte, že orechy majú v obľube hlodavce, ktoré vám ľahko môžu zničiť všetky zásoby. Preto buďte opatrný a uistite sa, že mieste uskladnenia sa žiadne hlodavce nenachádzajú.