Odniesť či neodniesť?


Pôrod je tak pre mamu, ako aj pre novonarodené dieťatko veľmi namáhavým procesom, ktorý ale vyúsťuje do toho najkrajšieho momentu, ktorý môže žena v živote zažiť. Dočkať sa svojho vytúženého dieťatka, ktoré je zdravé a v poriadku je to, po čom azda túži každá žena. Euforické pocity, ktoré vystriedajú bolesť a vynaloženú námahu úplne ochromia novopečenú mamičku, ktorá v okamihu zabudne na to, čo všetko si musela pretrpieť. Škoda len, že takéto euforické chvíle nemôže pociťovať aj nový človiečik hneď po svojom narodení.
dítě a matka čerstvě po porodu
V pôrodniciach sa často pôrod berie ako zdravotnícky výkon, ktorý je plný naučených a profesionálnych úkonov a pokynov, pri ktorých sa trošku zabúda na to, aby boli matka a dieťa v poriadku nielen po zdravotnej, ale aj po citovej stránke. Bolo by veľmi pekné a určite by to ocenilo aj množstvo mamičiek, aby pokiaľ to dovoľuje zdravie mamy i dieťatka zostali títo dvaja v okamžitom a nepretrhnutom kontakte ihneď po pôrode. Má to niekoľko nevyvrátiteľných výhod, ktoré sú prospešné tak pre novopečenú mamičku, ako aj pre jej bábätko.
 
1.       Bábätko sa vyhne šoku z narodenia – dieťa deväť mesiacov vyrastalo v pohodlí a bezpečí maternice, dôverne poznalo tlkot maminho srdca. Jemné šero, tlmené zvuky a príjemné teplo boli pre neho domovom, v ktorom sa cítilo byť v bezpečí. Pôrodom sa toto všetko končí. Jemné šero strieda ostré svetlo pôrodnej sály a tlmené zvuky zasa hlasné zvuky, ktoré doteraz nepoznalo. Je odnášané do neznámeho prostredia, ktoré mu je cudzie. O čo príjemnejšie by bolo zostať na teplom maminom tele ihneď po narodení? Dieťatko počuje príjemný mamin hlas, ktorý sa mu prihovára a spoznáva aj známy tlkot srdca. Takto sa môže vyhnúť prvému stresu, ktorý pre neho neprináša nič pozitívne.

2.       Vytvára sa silné puto– mama, ktorá zažila ten úžasný pocit, kedy jej na bruško ihneď po pôrode položili jej bábätko na tento nádherný okamih nikdy nezabudne. Ak je bábätko a  mama v poriadku je takýto postup, tzv. bonding veľmi žiadúci. V tele matky sa ihneď po pôrode vyplavuje najviac hormónov, ktoré majú za následok vytváranie mliečka, preto ak sa ešte tento pocit podporí tým, že sa dieťatko hneď prisaje, je veľká pravdepodobnosť, že nebude neskôr problém s dojčením.
detil tváře novorozence
3.       Imunita bábätka– prvý kontakt s okolitým svetom znamená pre dieťa i prvé možnosti osídlenia baktériami. Ak je bábätko položené na brucho matky a prisaje sa na prsník, prvá dávka kolostra je pre neho zároveň aj prvou dávkou imunologických látok, ktoré tak veľmi potrebuje.

4.       Ľahšie odlúčenie placenty– po pôrode je odlúčenie placenty a následné zavinovanie maternice veľmi dôležité z hľadiska obmedzenia krvných strát matky. Ak je dieťatko priložené na telo mamy, hormóny, ktoré sú vylučované a zároveň i samotná váha bábätka pomáhajú prirodzene placente odlúčiť sa a maternici začať sa zavinovať.