Kórejská kultúra očami Európana


Ako vyzerá život v Južnej Kórei? Odpovede som dostala od slečny, ktorá si hovorí Xiara, a ktorá túto čarovnú krajinu navštívila. Prezradila aké mala z krajiny prvé dojmy, ako v Kórei vyzerá zábava, ktoré jedlo by ste mali určite vyskúšať, alebo ako nadväzujú Kórejci nové vzťahy.
 
Môžeš sa na začiatok v krátkosti predstaviť a prezradiť, ako si si našla cestu k Južnej Kórei?
Volám sa Xiara a moje pobláznenie Áziou začalo sledovaním Pokémonov, kedy som kvôli nim každé ráno vstávala. (Smeje sa.) Začala som si hľadať japonskú hudbu, čo mi nestačilo a tak som začala vyhľadávať aj vietnamskú, čínsku a kórejskú. Kórejčina ma nadchla. Začalo to hudbou a pokračovalo hľadaním kórejských  drám. Vďaka tomu som chcela spoznať kórejskú kultúru, zvyky a históriu.
 ulice Korei
Kedy si sa prvýkrát rozhodla, že chceš ísť do Južnej Kórei a čo na to povedali tvoji rodičia?
Prvýkrát som sa do Kórei vydala pred dvoma rokmi, čomu predchádzali ďalšie dva roky, kedy som sa prehovárala a snažila sa zbaviť strachu z lietania. Moji rodičia mi povedali: „Ty aj tak do lietadla nenastúpiš.“ Takže to ani veľmi neriešili. Až keď som si kúpila letenku, začala byť mama nervózna. Neverila, že tam dorazím a už vôbec nie, že sa tam nestratím. Letela som prvýkrát sama.
 
Keď si túto krajinu navštívila prvý raz, bol to výlet, alebo si cestovala kvôli niečomu konkrétnemu?
Cestovala som za poznaním Seoulu a hlavne sa konečne stretnúť s priateľmi, s ktorými som si dlhý čas písala.
 
Aké boli po príchode tvoje prvé pocity a dojmy z tejto krajiny?
Už po prílete, keď som šla do haly, ma zastavilo pár Kórejcov a ponúkali mi pomoc. Našli mi autobus z letiska k môjmu novému domovu, jeden šiel so mnou a predal ma rodine, u ktorej som bývala. Mimo toho ma ohromila čistota. Všetko je voňavé a čisté. A úplne javiac ma prekvapilo, akí sú Kórejci. Šialene milí, ochotní a priateľskí. Túto skúsenosť som mala už v lietadle smer Seoul.
 
Naozaj sú všetci Kórejci tak priateľský? Mala si aj nejakú zlú skúsenosť?
No, popravde nie. Kamkoľvek som šla, boli na mňa milí, často ma zastavovali a rozprávali sa, či už mladí, alebo starí. Väčšinou o tom, z akej som krajiny. Ale jedna negatívna skúsenosť, ale nie osobná, je s rodičmi môjho priateľa. Nemôžu ustáť moje farebné vlasy a potetované telo. Takže sa stalo aj to, že od neho chceli, aby sa so mnou rozišiel. Tetovanie a celkovo môj štýl tam nie je vítaný, ale aj tak nemám inú negatívnu skúsenosť. 
 
Ako by si opísala bežný deň v Kórei? 
Môj bežný deň v Kórei vyzeral inak, ako klasický deň Kórejca. Ale každý deň som mala stretnutie s niektorým kamarátom a šli sme na kávu, ktorú majú v Kórei skutočne vynikajúcu. Potom ma zobrali na nejaké pamiatky, kde som získala znalosti z histórie. Kórejci radi jedia, takže každú voľnú chvíľku sme jedli. (Smeje sa.) To nám zabralo celý deň. Večer som spoznávala pravý život Kórejcov, čo sú hry, zábavné činnosti ako karaoke, biliard, automaty na plyšákov a podobne. A, samozrejme, som skúsila piť soju.
 krása přírody v Korei
Práve som sa chcela pýtať, ako to majú Kórejci so zábavou. Môžeš bližšie opísať ako to vyzerá na párty s Kórejcami? 
Kórejci radi trávia čas s priateľmi. Takže sa po práci, alebo počas voľných dní stretnú a idú spoločne jesť a piť (väčšinou soju). Často si kupujú jedlo a pitie a idú spoločne k rieke Han, alebo do parku. K rieke Han je typické jedlo kuracie prsia a pivo. Iní zase po dobrom jedle idú na karaoke, do game rooms (kde sú rôzne typy hier ako napríklad Tekken, šípky, auta…), alebo napríklad PC rooms, ktoré sú medzi nimi veľmi obľúbené.
A nesmiem zabudnúť, že veľa z nich sa chodí zabávať do Hongdae, kde sú na uliciach speváci, tanečníci, alebo kúzelníci. Je to časť Seoulu, kde sa schádzajú väčšinou mladí ľudia plní štýlu a talentu.
 
Ázia je známa svojou špecifickou kuchyňou. Ako by si opísala tú kórejskú? Je nejaké jedlo, ktoré by tam mali ochutnať všetci?
Určite odporúčam veľmi známe jedlo Bibimbab – ryža s rôznou zeleninou, klíčkami a pálivou pastou. Japchae – rezance zo sladkých zemiakov a zeleninou a tiež Tteokpokki – ryžové a rybie koláčiky v sladkej, alebo pálivej omáčke. Bohužiaľ, iné jedla odporučiť nemôžem, pretože som vegetarián, takže s jedlom tam mám dosť problém. Samozrejme, obľúbené Tteokpokki by mali zaručene vyskúšať všetci.
 
Ako je to v Kórei s nadväzovaním partnerských vzťahov? Kórejci sú známi dobrou výchovou, tak nepredpokladám, že to prebieha ako u nás.
Z vlastnej skúsenosti – mám kórejského priateľa, ktorý sa ku mne od začiatku správa kúzelne, s rešpektom a starostlivo. Väčšinou, pokiaľ sú vo vzťahu, partner je pre nich prioritou. Veľa z nich je zo začiatku hanblivých, pokiaľ ide o prvé pozvanie. V Kórei, keďže Kórejci majú roztomilé povahy, je veľa špeciálnych dní pre páry.
 
Vedela by si niečo aj o ich tradíciách a zvykoch? Stretla si sa s niečím zaujímavým počas svojho pobytu v tejto krajine?
Z tradičných vecí milujem ich hanbok – šaty, ktoré sú nosené počas špeciálnych dní, počas sviatkov, alebo na svadbe. Ale tiež v bežný deň, kedy v hanboku veľa Kórejcov aj iných ľudí navštevuje chrámy. Hlavným zvykom v Kórei je rešpektovanie starších a sním spojené oslovovanie.