Ako premeniť spálňu na oázu spánku


Vyskúšali ste už všetky tipy na spánok, k akým ste sa dostali, ale stále rátate ovečky do druhej hodiny rannej? A skúsili ste už prispôsobiť svoju spálňu jej účelu? Spálňa je miestom oddychu, relaxu, spánku a intimity. Vaše miesto pokoja možno narúša susedov pes alebo svetlo z večne zapnutého televízora. Pozrime sa na dôležité podmienky, ktoré by ste mali splniť, ak sa chcete plnohodnotne vyspať každú jednu noc. 
spící brunetka
Začnime teplotou. Toto je jeden z tých známejších faktov; a to že človeku sa najlepšie spí v chlade. Najideálnejšia je teplota okolo 17-18 °C. Treba však dbať aj na to, ako veľmi vás zahrievajú prikrývky v posteli. Radšej si zvoľte tenší paplón, ako by ste sa mali potiť, čo naruší váš spánok. A keď už sme pri posteli, nezabudnite na pohodlný matrac!

Tma je dôležitým faktorom, ktorý napomáha uvoľňovaniu melatonínu, čo je hormón potrebný pre zdravý spánok. Tmu si môžete zabezpečiť nepriehľadnými roletami či odstránením digitálnych hodín a inej elektroniky vyžarujúcej svetlo. Jednoduchším riešením je použitie masky na spanie.

Sluch je ďalší váš zmysel, ktorý sa môže postarať o nepokojnú noc. Tomu predídete napríklad zavretím okien alebo použitím štupľov do uší. Ak nepomáha ani to, pustite si takzvanú bielu hudbu. Tá vytvára konzistentný zvuk, ktorý neruší váš pokoj a zároveň prekryje ostatné hluky, ktoré by vás vyrušovali.
květina u postele
Posilnite vaše hodiny oddychu aj čuchom. Medzi najvhodnejšie vône patrí vanilka, levanduľa či jazmín. Vybrať si však môžete akúkoľvek inú vôňu, ktorá vo vás navodzuje dobrú náladu a pocit pohody.
V neposlednom rade, myslite na to, že spálňa má byť oázou spánku. Prispôsobte tomu všetky detaily vo vašej izbe. Elektronika, pracovné či školské veci do spálne jednoducho nepatria! Ako už bolo spomenuté, spálňa slúži iba na spánok a na sex. Nedovoľte, aby si vaša myseľ v podvedomí spájala posteľ s Excelovými tabuľkami alebo hororovými filmami.
houpací síť
Snažte sa udržiavať spálňu v čistote a poriadku. Dojmu pomáha aj vydekorovanie izby, napríklad upokojujúcimi obrázkami hojdacej siete na pláži. Urobte si zo spálne miesto v dome, kam sa budete každý večer tešiť!