Na festivale Berlinale bude súťažiť aj snímka zo Slovenska

Prestížny festival animovaných filmov Berlinale tento rok obohatí aj animovaný film od slovenských tvorcov s názvom Šarkan, ktorý bude súťažiť o sošku kryštálového medveďa. Režisérom tejto snímky je Martin Smatana a úspešne prešla sitom, v ktorom bolo ďalších 2600 prihlásených filmov v kategórii „Generation Kplus 16 filmov“. Súťaž sa uskutoční v čase od 7. do 17. februára 2019.
 
drak

O filme…
Dedko sa spolu so svojim vnukom celé leto venujú svojej obľúbenej činosti-púšťaniu šarkana. Obidvaja si to užívajú, no vo väčšej miere asi chlapec, pre ktorého je to posledné leto, ktoré trávil ako škôlkar, keďže s príchodom septembra preňho začnú školské povinnosti, stane sa z neho školák. Tieto bezstarostné a veselé chvíle sa uložia do pamäte chlapca na veľmi dlhý čas aj potom, keď dedko odíde na večnosť.
 
Odlišné pohľady na život
Inšpiráciou režiséra pre vznik filmu boli rozdielne pohľady na svet vnuka a starkého.
Kým jeden z nich pomaly končí svoju pozemskú púť, ten druhý má život ešte len pred sebou, je bezstarostný a hravý, a naopak, starec sa s obavou pozerá do neba a pritom si uvedomuje svoju pominuteľnosť.
 
Rekvizity vyrábané na kolene
Prvé scény pre film vyrobil ešte pred deviatimi rokmi starý otec režiséra M. Smatanu František. Potom spolu s kamarátom takpovediac na kolene natočili niekoľkominútovú animáciu v amatérskych podmienkach jedného žilinského podkrovia, v ktorom si zriadili provizórne štúdio. Počas štúdií na vysokej škole, ktoré potom nasledovali, musel Šarkan oddychovať a dokončenia sa dočkal až po rokoch. Rekvizity k nemu si síce nechali vyrobiť nové, ale tie pôvodné od dedka neskončili v koši, ale sú rozložené v štúdiu v Žiline a po skončení festivalu Berlinale majú v pláne z nich urobiť výstavu pre deti.

prarodiče
 
Šarkan sa po premiére na Febiofeste v marci 2019  dostane aj do slovenských kín.