Máte zlú náladu? Dajte si čokoládu a masáž.

Sérotonín je hormón šťastia. Náš organizmus si ho vo väčšej miere vyrába sám, ale ak nám v tele chýba, je zle. Preto je potrebné ho čo najskôr a najefektívnejšie dodať z vonku. Najúčinnejším liekom sú sladkosti. Preto ak pociťujete podráždenie a zlú náladu, nečakajte a dajte si poriadny kus čokolády, alebo dobrý zákusok.
Nedostatok tohto hormónu môže viesť k vzniku psychických chorôb. Aj keď, netreba ich podceňovať, pretože napríklad taká depresia je ochorenie, ako každé iné.

dívka

Za zlou náladou stojí aj kolísanie hladiny cukru v krvi.Ak pravidelne konzumujete vysoko kalorické jedlá a sladkosti, cukor vo vašom tele funguje ako keby bol na hojdačke. Po konzumácii týchto pokrmov rýchlo stúpne a vďaka inzulínu rýchlo klesá. Sprievodným prejavom znižovania cukru je práve zvýšená podráždenosť. Preto je potrebné sa stravovať čo najvyváženejšie.

Ďalšou látkou, ktorá stojí za dobrou náladou je aminokyselina tryptofán.Na rozdiel od sérotonínu si ju telo nevie vyrábať samé, takže jediná možnosť ako ostať dobre naladený, je túto látku prijímať v potravinách. Podľa vedeckých výskumov, sa o našu pohodu postará už 1000 miligramov tryptofánu denne. Nájdeme ho v mlieku, čokoláde, rybách, arašidoch, datliach, sóji a banánoch. Táto aminokyselina je taktiež veľmi dôležitá pre samotnú tvorbu sérotonínu.

Stuhnuté svalstvo v oblasti šije, dokáže blokovať nervy, ktoré tiež vplývajú na našu náladu.Najlepším riešením je poriadna masáž, ideálne s telovým olejom. Vyberajte si taký, ktorý má uvoľňujúce účinky. Výborná ej levanduľa, alebo mäta. Dobrý hodinový kúpeľ v horúcej vode, tiež nie je na zahodenie. Potom ako vyleziete z vane, sa nezabudnite poriadne zabaliť. Rozhorúčené telo a chladný vzduch, by mali iba opačný efekt.

zmrzlina

Dobrý spánok je liekom takmer na všetko a platí to aj pri zlej nálade.Únava nie je len nepríjemný pocit, ale vplýva priamo aj na našu psychiku. Chronická „nevyspatosť“ môže viesť až k závažným psychickým ochoreniam. Preto si pravidelne dobre pospite.