Je kofeín pre nás zlý?


          Ak potrebujete šálku kávy na začiatok svojho dňa, chvíľku porozmýšľajte, ako to ovplyvňuje vaše telo. Kofeín vstupuje do krvného obehu, rýchlo sa dostane do mozgu a pôsobí ako stimulant centrálneho nervového systému. Účinky, ako napríklad pocit bdelosti, sú viditeľné už za 15 minút. Kofeín je tiež známy tým, že zvyšuje duševnú bdelosť a kognitívne fungovanie, ako aj zvyšuje fyzickú výkonnosť tým, že zlepšuje vytrvalosť a reakčný čas.Kofeín sa zachytí na receptory v mozgu pre adenozín a vytlačí ich von – s tým výsledkom, že sme viac pozorní a bdelí.Ak ste zvyknutí piť kávu, máte tiež riziko niektorých vedľajších účinkov, ako je pocit nepríjemnosti. Ak trpíte úzkosťou alebo poruchou spánku, je pravdepodobne dobrý nápad vyhnúť sa kofeínu.

kafe

Keďže kofeín je povzbudzujúci prostriedok, bude to mať negatívny vplyv na vaše telo, ak ho náhle prestanete konzumovať. Môžete očakávať pocit úzkosti, podráždenia a ospalosti. Dobrou správou je, že vedľajšie účinky sú dočasné.
 
Zvyšuje kofeín pamäť?
Skutočne, predchádzajúce štúdie ukázali, ako môže kofeín zvyšovať pamäť tým, že sa viaže na receptory mozgu a blokuje utišujúci účinok neurotransmitera adenozínu. Hladiny adenozínu v mozgu sa zvyšujú počas dňa a sú obzvlášť vysoké u starších ľudí. Keď sa adenozín viaže na takzvaný A1 receptor, znižuje aktivitu nervových buniek, ale keď sa viaže na receptor A2a, zvyšuje aktivitu. Celosvetová denná spotreba kofeínu dosahuje priemer jedného a pol šálok.

alkohol
 
Niekedy, až smrtelna kombinácia ?
Kombinácia vysoko kofeínovaných energetických nápojov s alkoholom, môže byť potenciálne smrteľná kvôli dehydratácii a srdcovým efektom a je potrebné sa im vyhnúť za každú cenu. Ale koľko ľudí, najmä tínedžerov, používa alkohol a energeticky aktívne nápoje s vysokým obsahom kofeínu, keď chodia po celú noc tancovať, a aby mali dostatok energie.