Dovolenka v Macedónsku


Archeologické nálezy
·         Medzi najdôležitejšie nájdené artefakty na území Macedónska patrí Veľká matka Terakota, bohyne plodnosti, ochranca domova a rodiny. Pochádza z neolitu a bola nájdená na archeologickom nálezisku Tumda Madžar v hlavnom meste Skopje.

kostel

·         Nemálo známy je tiež nález Terakotových reliéfov, čo sú keramické dlaždice z období 5. až 6. storočí, nájdených vo Viničky Kale. Svedčí o ranom kresťanstve v Macedónsku a predstavujú jednu z najväčších archeologických záhad v oblasti.
·         Medzi ďalšie významné objavy patrí Tetovo Maenad, bronzová soška, ​​ktorá sa datuje na 6. storočie pred našim letopočtom. Tá predstavuje spoločníčku boha Dionýza, boha vína alebo Venus Pudika, takmer kompletne zachovalé sochy v životnej veľkosti, vyrobené z jemnozrnného bieleho mramoru z 2. storočia. Nájdená bola vo veľkom termálnom objekte v archeologickej lokalite Skupi.

přístav
 
Mesto Stobe
·         Mesto Stobe je dobrým štartovacím bodom, pre toho kto sa chce zapojiť do archeologického dobrodružstva, zahliadnuť kultúrny prínos Macedónska a pritom si užiť prírodu.
·         Tedosijanský palác, Biskupská bazilika, Poliharmův dom, antické divadlo, veľké kúpele a mnoho ďalších pamiatok z bohatej histórie starobylého mesta Vás nenechá v kľude.
 
Hlavné mesto Skopje
·         V meste sa nachádzajú vzácne mešity, ako Mustafa Pašu, Starý bazár, pôvodné bazáre, uličky s obchodmi remeselníkov a tiež malý pravoslávny kostol sv. Spasiteľa, ktorý bol postavený v 17. storočí.
·         Dominantou mesta je kamenný most cez rieku Vardar z 15. storočia. Zaujímavosťou je tiež bývalá vlaková stanica, ktorá bola poškodená zemetrasením v roku 1963 a ktorého hodiny stále ukazujú 5:17, čas zemetrasenia.

vlajka
 
Ubytovanie
·         Macedónske hotely sa delia do štyroch kategórií od písmena A do D. Podľa kategórie možno potom odvodiť cenu.
·         Najlepšie Macedónske hotely sú v hlavnom meste Skopje. V Macedónsku je niekoľko hostelov, niektoré v Skopje, ďalšie v Ohridu a iných väčších mestách.
·         Oficiálnych kempov nie je veľa a nájdete ich napríklad v mestách Skopje, Struga Ohrid a Dorjan. Voľné kempovanie nie je dovolené a ani nie je bezpečné.