Dajte zbohom žilovej trombóze!

Na ceste naším životom nás okrem každodenných radostí bohužiaľ zvyknú postihnúť aj nepríjemné zdravotné ťažkosti či komplikácie. Našťastie však vieme vďaka pokročilej medicíne liečiť mnohé ochorenia, no čo je dôležitejšie, poznáme aj ich príčiny a preto sa im dá omnoho ľahšie predísť ako v minulosti. Jedným z veľmi častých problémov, ktorý postihuje najmä ženy sú kŕčové žily. Nekončí to však len u nich. Často sa z kŕčových žíl vyvinie žilová trombóza, ktorú je treba riešiť čo najskôr.

muž ktorý behá

Čo to teda znamená, keď má niekto žilovú trombózu? Toto ochorenie znamená, že sa vám v žile vytvorila krvná zrazenina a neprúdi vám cez ňu správne krv. Najčastejšie sa tento problém vyskytuje na dolných končatinách v okolí kolien. Preto ak cítite, že vám začala opúchať a červenať noha, nemali by ste dlho čakať a mali by ste vyhľadať lekára. Čím skôr sa problém odhalí, tým sa ľahšie lieči.

Pýtate sa aj ako úplne predísť žilovej trombóze? Možné to je, no nie úplne. Veľkú rolu tu hrá najmä genetika, ktorú nemožno zmeniť, no veľmi dôležité sú aj vonkajšie faktory. Ak ste silnejšia a málo sa hýbete, ak užívate hormonálne lieky ako je napríklad aj antikoncepcia, riziko výskytu tejto choroby sa zvyšuje. Samozrejme, že k tomu neprispieva ani fajčenie či pitie alkoholu. Riziko je vyššie aj v období tehotenstva a dojčenia, preto je dobré sa popri materskej dovolenke veľa prechádzať a hýbať sa.

dotyk rúk

Ak sa u vás žilová trombóza vyskytla, lekár vám predpíše špeciálne lieky na liečenie krvných zrazenín a môže vám predpísať i nosenie kompresných pančúch, ktoré takisto pomáhajú.

Nezabúdajte však, že veľmi dôležitá je hlavne prevencia vo forme zdravého životného štýlu. Ak sa však i tak stane, že ochoriete, nerúti sa vám svet. Dá sa to pekne vyliečiť ak prídete za lekárom včas a budete rešpektovať jeho odporúčania.