Cornwall, Devon, Somerset, Dorset – objavte juhozápad Anglicka

Ostrov s neuveriteľne bohatou a fascinujúcou históriou, krajina zvlnených zelených kopcov, rozorvaných pobrežných útesov, množstva tajomných hradov a čaju o piatej. Anglicko je krajinou, ktorú keď navštívite, zamilujete si ju. A ak si myslíte, že Londýnom, Big Benom a Westminsterským palácom sa vaša cesta začína aj končí, veľmi sa mýlite.

anglie
 
Viac na západ od Londýna, smerom na Bristol a Gloucester objavíte úplne iný svet. Čas ako keby sa zastavil v pokojných a malebných dedinkách Cotswoldu. Na ploche vyše 2000 štvorcových kilometrov nájdete množstvo miest a mestečiek tvoriacich toto chránené územie.
Šedé kamenné domčeky, pozoruhodné historické pamiatky, múzeá, parky, záhrady, riečky prameniace v kopcoch pretekajúce cez dedinky. Toto všetko nájdete v mestečkách: Burford, Castle Coombe, Cirencester, Uper and Lower Slaughter, Winchcombe, Stow-on-the-World, Bibury, Tetbury, Malmesbury, Cheltenham, Bladon, Chipping Northon alebo Boutron-on-the-Water.
 
A až sa dosýta vynadívate a objavíte všetko čo sa v Cotswolde objaviť dá, môžete sa vybrať ďalej cez Taunton smerom k pobrežiu, cez Exeter až do Plymouthu. Iba pár desiatok kilometrov odtiaľ nájdete jedinečnýDartmoorsky národný park. Tvoria ho rašeliniská, ktoré sa striedajú zo žulovými pahorkami a sú úkrytom pre mnoho endemických druhov fauny aj flóry.
 
V juhozápadnom cípe Anglicka, asi 30 km od Penzance je chránené pobrežné územie Penwith. Chodník kľukatiaci sa po kopcoch pozdĺž pobrežia vám poskytne nevšedné pohľady na nádherné prírodné scenérie, západy slnka či morské vlny trieštiace sa o útesy. To, že táto časť Anglicka bola kultovým miestom už pre pravekých osídlencov svedčia aj lokality s neolitickými zoskupeniami balvanov: menhirmi. Jedno takéto miesto nájdete severozápadne od mestečka Madron (Mên-an-Tol).

hrad
 
Ak sa neviete dosť nasýtiť prechádzok či už peši alebo na biku, máte možnosť sa prejsť Južnou pobrežnou cestou (South West Coast Path). Od Mineheadu v Somersete prebieha pozdĺž pobrežia severného Devonu až do Cornwallu končiac v prístave v Poole. Môžete si naplánovať prechádzku deň po dni, vybrať sa tam s rodinou, priateľmi, navštíviť kaviarne a puby v mestečkách nachádzajúcich sa pozdĺž trasy. V každom ročnom období tam nájdete vždy niečo nové a nečakané.