Ako vypestovať materinu dúšku, lesnú jahodu, skorocel a repík

V záhrade či na balkóne môžete pestovať aj také rastliny, ktoré zvyčajne chodíte zbierať do lesných porastov, na lúku alebo k vode. Stačí len poznať, čo ktorá rastlinka potrebuje a ak jej vytvoríte vhodné prostredie, bude bujnieť a prosperovať aj bez vášho väčšieho pričinenia. A to vôbec nemusíte byť ani kvalifikovaným záhradníkom.

trvalky
 
Materina dúška (Thymus Serpyllum), dúška tymianová (Thymus vulgaris)
Typ: trvalá, viacročná rastlina
Kvitnutie: počas celého leta
Rastlinku je najlepšie predpestovať zo semien. Vysievame v marci do nádob s priepustným hlinito-piesčitým substrátom. Semienka sa sejú na povrch navlhčenej zeminy, mierne sa pritlačia a nádobu môžete zakryť fóliou proti vysychaniu. Ak nepoužijete fóliu, povrch zeminy každý deň jemne roste vodou z rozprašovača.
O mesiac-dva môžete rastlinky presadiť do väčšieho kvetináča alebo do záhrady.

lesní plody
 
Jahoda obyčajná (Fragaria vesca)
Typ: trvalá, viacročná rastlina
Kvitnutie: od mája do júna
Táto jahoda má drobné aromatické plody a na rozdiel od šľachtených veľkoplodých jahôd rodí počas celej sezóny. Rastlina obľubuje vlhkejší polotieň a rozmnožuje sa zakoreňujúcimi poplazmi alebo je možné ju rozdeliť na menšie trsy. Poplazy alebo trsy najlepšie zakorenia vo výživnom a vlhkom substráte. Najvhodnejším obdobím na sadenie či presádzanie je marec-apríl. Môžete ju bez problémov pestovať aj vo väčšom kvetináči na balkóne.
 
Skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata)
Typ: trvalá, viacročná rastlina
Kvitnutie: od mája do septembra
Skorocel sa väčšinou považuje za burinu ale jeho liečivé účinky ho predurčujú aj na plánované pestovanie. Uprednostňuje skôr tienisté miesta, príliš suché a slnečné stanovište mu neprospieva. Rozmnožuje sa semenami, ktoré vysievame na jar alebo na jeseň do pripraveného vlhkého humózneho substrátu do hĺbky cca 5 mm. Dbáme aby substrát nepreschol.

kytka
 
Repík lekársky (Agrimonia eupatoria)
Typ: trvalá, viacročná rastlina
Kvitnutie: od júna do septembra
Repík je veľmi obľúbený pre skutočne široký rozsah použitia, či už ako čajoviny alebo čerstvý na ťažko sa hojace rany. Táto liečivka má rada skôr vápencové, priepustnejšie pôdy a slnečné stanovište. Ľahko sa rozmnožuje semenami a dá sa bez problémov vypestovať aj v domácich podmienkach. Seje sa na jar alebo na jeseň na povrch vlhkého substrátu, po vysiatí semienka jemne zatlačíme a pravidelne rosíme kým rastlinky nevzídu.