Charakteristika, história a vývoj elektronickej hudby

K najzaujímavejším hudobným žánrom sa podľa môjho názoru radí elektronická hudba. Nemám tak ani na mysli moderný electronic-dance, ale žáner electro pekne od podlahy a majstrov tohto remesla. Článok chcem preto venovať svetovo a historicky najznámejším skupinám, pre ktorých je tvorba žánru electronic music charakteristická. V dnešnej dobe už totiž hádžeme pop- electronic dance do jedného vreca s industrial rockom, synthpopom, ebm, new wave, new age,… Pozorný poslucháč a fanúšik electro žánru však určite dokáže rozpoznať rozdiel. Každá zo skupín má svoj špecifický, charakteristický štýl a podžáner dance určite nie je pravidlom pre tvorbu elektronickej hudby, nakoľko tá môže mať i temnejší či agresívnejší charakter, dokonca minimalistický, či 8-bitový. Electro music je tak veľmi neuchopiteľný pojem.

elektro

Ktoré hudobné skupiny ale môžeme v tomto smere spomenúť ako tie najznámejšie, najúspešnejšia a zároveň najzaujímavejšie? Môžeme ich vybrať na základe ich originality, popularity, ale i na základe ich samotného zmyslu a talentu pre tvorbu tohto doposiaľ presne nepochopeného a rôznorodo smerujúceho, v nemálo prípadoch originálneho hudobného štýlu, aký nazývame jednoducho- electro.

zesilovač

K pionierom tohto štýlu môžeme jednoznačne priradiť nemeckú kapelu Kraftwerk, ktorá začala k tvorbe hudby využívať výlučne len elektronické zvuky a to už v 70-tych rokoch minulého storočia práve v dobe, kedy bola na vrchole rocková hudba. Prísť s takýmto experimentom bolo veľmi odvážne, ale nakoniec veľmi úspešné. Určitou raritou je tvorca Isao Tomita, ktorý v tomto období takisto skladal veľmi zaujímavé projekty. S podobnou tvorbou prišla i skupina Devo.

Ten pravý "boom" však nastal nástupom 80-tych rokov a žánrou ako new wave či synthpop. New wave bolo také kríženie rockovej hudby so syntetizátormi, zatiaľ čo synth pop bol výrazne záležitosťou iba týchto nástrojov. Z tohto obdobia rozhodne musíme spomenúť predovšetkým kapelu Depeche Mode, ale nezabudnime ani na New Order, Ultravox, Human League, Soft Cell, Cabaret Voltaire, alebo zaujímavé nemecké projekty ako Front 242, D.A.F. a veľké množstvo ďalších. Spomeňme i československý Oceán, v ktorom spieval Petr Muk.

kytara

90-te roky pritvrdili a elektronika sa začne spájať s drsnosťou hardcoru, metalu, či punku v modernej, industriálnej podobe. Vzniká tak žáner označovaný ako industrial. Typickými kapelami sú Hate Dept., Rammstein, Acumen Nation, KMFDM, Sister Machine Gun, 16 Volt a Gravity Kills.