Neverte mýtom, ktoré kolujú o rakovine prsníka

Mýtus 1: Len staršie ženy dostávajú rakovinu prsníka
Fakt: Hoci sa riziko rakoviny prsníka zvyšuje s tým, ako žena starne, ženy všetkých vekových skupín môžu dostať rakovinu prsníka. Podľa BreastCancer, neziskového fondu, ktorý poskytuje aktuálny výskum a on-line informácie o rakovine prsníka, je riziko rakoviny prsníka počas celého života jeden až sedem percent, s celkovým životným rizikom 14,3 percenta.

stuha

Mýtus 2: Mať rizikové faktory pre rakovinu prsníka znamená, že ju v budúcnosti dostanete
Fakt:
Ženy, ktoré majú rizikové faktory, ako je napríklad génová abnormalita spojená s rakovinou prsníka, nemusia počas svojho života dostať  túto chorobu vôbec .
Ženy, ktoré menia svoj životný štýl tým, že prestávajú fajčiť, znižujú konzumáciu alkoholu, udržiavajú zdravú hmotnosť, konzumujú veľa čerstvého ovocia a zeleniny, pravidelne vykonávajú aktivity na zníženie stresu alebo vykonávajú fyzicky a mentálne obnovujúce praktiky ako je chôdza, jóga či meditácia, môžu výrazne znížiť riziko rakoviny prsníka.

Mýtus 3: Ak v rodine nikto netrpel touto chorobou, nehrozí takmer žiadne riziko
Fakt:Asi 80 percent žien, u ktorých je diagnostikovaná rakovina prsníka, nemá danú chorobu v ich rodine. Najväčšie rizikové faktory, ktorým čelia ženy pri rakovine prsníka je, starnutie a nadváha.

Mýtus 4: Jedenie tučných potravín spôsobuje rakovinu prsníka
Fakt: Štúdie nepreukázali jednoznačnú súvislosť medzi konzumáciou potravín s vysokým obsahom tuku a zvýšeným rizikom rakoviny prsníka. Avšak ženy s nadváhou majú vyššie riziko vzniku rakoviny prsníka, pretože nadbytočný telesný tuk zvyšuje hladinu estrogénu v tele a medzi hlavné rizikové faktory sú vyššie hladiny estrogénu.

důchodci

Mýtus 5: Ženy, ktoré vykonávajú samo vyšetrenia na svojich prsníkoch, nepotrebujú chodiť na pravidelné mamografické vyšetrenia
Fakt: Aj keď je dôležité, aby ženy vykonávali mesačné vyšetrenia na prsiach a pravidelne chodili na vyšetrenia prsníka k svojmu lekárovi, mamografia je stále najspoľahlivejšou cestou na zistenie rakoviny prsníka v počiatočných štádiách.
Ženy nad 45 rokov by mali absolvovať pravidelné ročné mamografické vyšetrenia.