Architektonické stavby v zahraničí


Architektúra prešla rôznymi vývojmi. Prešla si už obdobím praveku, ked prvý ľudia stavali svoje príbytky a vymýšľali spôsoby ako si príbytok spríjemniť a zjednodušiť. Ešte tak nerozmýšľali nad krásou len ich spájala túžba po prežití. Architektúra dalej pokračovala cez Egypt, Mezopotámiu cez grécku, rímsku, románsku, gotickú architektúru. Tiež prešla rôznymi obdobiami ako je renesancia, barok, rokoko, klasicizmus, romantizmus a realizmus, secesiu až sa dostala do dnešného sveta. Stavby, ktoré boli vytvorené a vpísané do dejín ľudstva budú navždy patriť do kultúrneho života každého človeka.

sydney

Guggenheimovo museum v Bilbau
Autorom tejto stavby je Frank Lloyd Wright. Je to jedna z najznámejších galérií moderného umenia a nachádza sa v New Yorku.

Skokanský mostík Bergisel
Autorom tejto famóznej stavby je žena. Táto žena sa volala Zaha Hadid. Túto budovu postavila kvôli vyhláseniu súťaže, ktorú neskôr vyhrala. Tento mostík sa nachádza na vrchu Bergisel v Innsbrucku.

Tancujúci dom v Prahe
Táto stavba má znázorňovať dvoch mladých ľudí, ktorý spolu tancujú. Ľudia tieto dve budovy ľudovo nazvali Ginger a Fred. Autorom tejto stavby je Frank Owen Ghery.

eiffelovka

ZabalenýReichstag
Táto stavba je zabalená pod veľkým kusom látky bielej farby. Tento umelecký smer sa nazýva Land Art. Znamená to ochraňovanie prírody. Autormi sú ChristoJavaševa Jeanne Claune, ktorí tvorili manželský pár a sú autormi aj Obohnaných ostrovov. Táto stavba sa nachádza v Berlíne.

Opera v Sydney
Architekt tejto stavby je Jorn Utzon. Táto stavba patrí medzi architektonické pamiatky a je zaradená do svetového zoznamu UNESCO.

budova

Eiffelova veža
Táto stavba dostala meno po svojom autorovi, ktorý sa volal Gustave Eiffel. Bol tiež autorom Sochy slobody v New Yorku. Zaujímavosťou stavby, ktorá sa nachádza v Paríži vo Francúzku je to, že mala byť symbolom modernej doby a tiež mala predstavovať nový stavebný materiál.