Viróza alebo chrípka?

Bežné vírusové ochorenie horných dýchacích ciest nemajú tak ťažký priebeh ako napríklad angína, zápal pľúc alebo vyššie uvedená chrípka.
 
Vírusové ochorenie:
·         Bežné vírusové ochorenie zvyčajne sprevádza zvýšená teplota, bolesti hlavy, nádcha, škrabanie až bolesť v krku a bolesti svalov a kĺbov. Potom sa objavuje kašeľ, spočiatku suchý, dráždivý, ktorý po čase prejde vo vlhký s vykašliavaním hlienu.
žena s chřipkou
Chrípka:
·         Chrípka, ktorú vyvolávajú špeciálne vírusy, je trochu agresívnejší. Má síce podobné príznaky, ale jej nástup je oveľa rýchlejší, objavujú sa vysoké teploty a typický je suchý kašeľ bez nádchy. A samotná chrípka je tiež oveľa nebezpečnejšia ako viróza.
kašlající žena
Ohrozenie detí:
·         Najohrozenejšou skupinou sú malé deti v prvých troch rokoch života, ktorých organizmus musí s vírusovou infekciou bojovať aj niekoľkokrát za rok. Aj keď sa veľakrát zdá, že je choroba na ústupe, kašeľ často pretrváva tri až osem týždňov.

Kašeľ:
·         Občasné pokašliavanie je v poriadku. Zbystriť by sme mali, ak sa stav po pár dňoch nelepší, alebo je dokonca horši, alebo sa pridá teplota. Deti mladšie ako tri mesiace musia k lekárovi, už keď kašeľ pretrváva tri dni.

Nádcha:
·         Virózy často sprevádza nádcha. Pomoc spočíva v kúpe nosových prípravkov v lekárni. S nimi môžeme spôsobiť spľasnutie napuchnutej sliznice a spriechodnenie dýchacích ciest. Nesprávne a časté používanie nosových kvapiek môže viesť k závislosti. U detí je preto vhodné používať syntetické nosné kvapky a spreje, maximálne štyri dni. Alternatívou sú prírodné kvapky a spreje na báze morskej soli. Niektoré obsahujú upokojujúci dexpantenol alebo éterické oleje, vďaka ktorým bude dýchanie príjemnejšie.

Liečba:
·         Odporúča sa niekoľkodňové ležanie v posteli s dostatočným pitným režimom. Kúpte si a užívajte lieky, ktoré tlmia kašeľ. Doplňte do tela vitamín C, predovšetkým z prírodných zdrojov, ako sú citrusy, kivi, čierne ríbezle a červená paprika. Pri teplote na 38 stupňov si berte antipyretiká, teda látky, ktoré znižujú teplotu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup