Typy bohatých ľudí


Chudoba je chápaná ako veľký sociálny i individuálny problém.  No na bohatstvo sa pozeráme presne naopak. Túžime po ňom a mnohí preň spravia takmer všetko. Pri pojme bohatstvo si vybavíme pozitívne veci, no obnáša to niekedy aj tie negatívne ako napríklad drogy, alkohol, rozpad rodiny,…
Na ľudí, ktorí sa napríklad v našej krajine stanú boháčmi, pozeráme so závisťou a podozrením. Hlavne dnes, kedy sú nám známe praktiky, ktorými sa ľudia obohatili po roku 89. Samozrejme, česť výnimkám a aj tým, ktorí sa snažia nebyť zavístliví.
luxusní Lamborghini

  • Presná hranica, presná suma, presný bod, ktorý symbolizuje že sa stal človek bohatým, neexistuje. Pretože záleží od množstva faktorov, ktoré sú dokonca nestále. Napríklad suma 1 00 000 Sk má dnes už inú hodnotu, inú cenu na trhu a dokonca aj inú menu. Už to nie je také bohatstvo ako napríklad pred 25 rokmi.

nafoukaný zbohatlík
Teraz sa pozrieme na zaujímavé rozdelenie, podľa ktorého pán Wiseman určil bohatých ľudí na tieto typy a to podľa ich návykov, motívov a vlastností:
pokoj bohatých

  • Romantik– idealizuje peniaze ako svoju lásku, kedy jeho peniaze považuje za potlesk, prianie osudu,… Stali sa jeho súčasťou a ich stratu by zrovnával zo stratou viery, cítil by sa zatratený, ako keby mu niekto vzal jeho dušu. Peniaze preňho majú až duchovnú hodnotu.
  • Človek firmy– má radosť zo zarábania peňazí. Je to preňho akokeby videohra, od ktorej je závislý. Čím viac zarobí, tým má akokeby vyššie skóre a výška sumy odzrkadluje jeho odmenu, jeho zásluhu. Peniazmi získava pocit uznania, ktoré tento človek veľmi potrebuje.
  • Zberač– teší ho ten moment, kedy môže svoj majetok pravidelne kalkulovať, baví ho matematika jeho nadobudnutých financií.
  • Hustler– energický, podnikavý, agresívny, neetický, niekedy hrdina inokedy podvodník, emocionálne nestabilný, ide o ten pocit, žiť agresívne a naplno.
  • Double dealer– baví a teší ho pocit, kedy dokáže druhých oklamať a v podstate legálne okradnúť.
  • Kriminálnik– pre peniaze je schopný spraviť úplne čokoľvek, v najhoršom prípade aj zabiť.
  • Ne- hráč– svoj majetok nikdy nevyužije naplno, pretože sa bojí i najmenšieho rizika a investície. Odkladá, odkladá, odkladá,…