Pergola s pevnou alebo posuvnou strechou? Ktoré riešenie je lepšie zvoliť?

Leto je obdobím, kedy vďaka dlhšiemu dennému svetlu a teplému počasiu trávime vonku oveľa viac času, než počas hociktorého iného ročného obdobia. Prirodzene si chceme tento čas čo najviac užiť a z toho dôvodu v členovia domácnosti v nejednej rodine stavajú bazény, starajú sa o svoju záhradku či realizujú iné vonkajšie aktivity. K letnému obdobiu neodmysliteľne patrí taktiež aj grilovanie a opekanie s blízkymi priateľmi. Mnoho ľudí na tento účel využíva najmä altánky, avšak na príjemné posedenie s grilovaním nemusíte hneď stavať altánok, ktorý zväčša zaberie dosť veľa priestoru. Namiesto altánku si môžete zaobstarať modernú a štýlovú pergolu, ktorá splní rovnaký účel.

stavba pergoly

Možno sa pýtate, aký je medzi altánkom a pergolou vlastne rozdiel? Rozlíšiť ich možno jednoducho – kým altánok sa nachádza mimo domu, pergola je pripevnená priamo k domu ako jeho súčasť. Okrem toho možno pergolu od altánku alebo terasy odlíšiť aj podľa jej stien, resp. priečok, ktoré nie sú uzatvorené zo všetkých jej strán. Čo však môžeme nájsť medzi altánkom, terasou a pergolou rovnaké je strecha, ktorá umožňuje pobyt vonku predĺžiť aj napriek pichľavým slnečným lúčom alebo dažďu či snehu. Pri pergolách je možné zvoliť strechu pevnú alebo posuvnú, pričom každá má svoje pre a proti.

pergola

Pevná či posuvná strecha?

Úlohou strechy na pergole je zabezpečiť, aby vytvárala chládok, chránila pred nebezpečným slnečným žiarením alebo pri náhlej prehánke proti dažďovej sprche. Pergoly s pevnou strechou vám ochranu pred nepriaznivým počasím zabezpečujú automaticky a zároveň si pobyt vonku na čerstvom vzduchu môžete dopriať kedykoľvek počas dňa, aj napriek tomu, že možno práve prší. Pevná strecha však znamená aj celoročný tieň, takže pokiaľ sa s obľubou vyhrievate na slnku, budú pre vás pravdepodobne vhodnejšou voľbou pergoly s posuvnou strechou. Posuvná strecha ponúka možnosť ochrany pred počasím a slnkom, ale zároveň ak vás pobyt v tieni už omrzel, jej stiahnutím si viete dopriať aj trochu teplých slnečných lúčov a opaľovania či neskorého večerného pozorovania nočnej oblohy.