Mariánska priekopa ako najhlbšie miesto na svete

Mariánska priekopa je jedným z fascinujúcich prírodných úkazov na našej planéte. Nachádza sa v juhozápadnom Tichom oceáne, neďaleko Japonska, východne od Mariánskych ostrovov. Je úchvatná v tom že sa tam nachádza najhlbšie miesto na Zemi. V skutočnosti je hlboká až 11 034 metrov, čím sa stala skutočným rekordérom v hĺbke. Presné zmeranie tejto hĺbky však nebolo jednoduché. V histórii existovalo niekoľko pokusov a výskumníkov, ktorí sa snažili získať presnú hĺbku priekopy. V roku 1875 výskumníci na Mariánskom súostroví zmerali hĺbku 8 164 metrov, čo vtedy považovali za najhlbší bod na Zemi.

Ryby pri mariánskej priekope

Avšak so skutočným rekordom sa môže pochváliť Jacques Piccard a Don Walsh, ktorí 23. januára 1960 dosiahli hĺbku úžasných 11 034 metrov. Mariánska priekopa je dlhá približne 2 542 metrov a jej najznámejší bod je známy ako Challenger Deep. Tak isto sa volala aj ponorka Jacquesa Piccarda, s ktorou dosiahol tento rekord. Kvôli extrémnym podmienkam a hĺbke sa len málo ľudí dostalo k jej najhlbšiemu bodu. Dokonca aj výskumníci mali prístup k nemu iba vďaka špeciálne navrhnutým a odolným ponorkám. Tlak v tejto časti oceánu je neuveriteľný, približne 1100 barov, čo je najvyšší tlak na Zemi.

Mariánske ostrovy

Aj keď je priblíženie sa k najhlbšej časti Mariánskej priekopy pre bežného človeka prakticky nemožné, na dne oceánu sa nachádza podvodný život. V priebehu miliónov rokov sa vytvorila hrubá vrstva bahna, ktorá poskytuje miesto pre mnoho živých tvorov. Napr. koraly, zubaté a slepé ryby, dlhonohé kôrovce, morské uhorky a dokonca aj žraloky sivé sa dokázali prispôsobiť týmto extrémnym podmienkam a žijú v tomto tajomnom svete. Najhlbšie miesto na svete Mariánska priekopa, nám odhaľuje len malý kus tajomstiev oceánu. Je to veľký nepreskúmaný svet, ktorý prekvapuje a fascinuje svojou krásou a záhadou.