Magické mesto

O metropole Grécka sa hovorí najčastejšie v spojitosti s čulým cestovným ruchom a najmä počiatkami nádhernej histórie ľudstva. Antické Grécko ako nositeľ vysokej európskej kultúry sa spája s filozofiou, rôznymi vednými disciplínami, ale aj odvetvím umení. Ukazovalo sa to najmä na jeho súčasnom hlavnom meste Atény, v ktorom treba hľadať začiatky gréckeho mestského štátu polis a tak aj demokracie, v ktorej žijeme aj dnes. Aj dnes si zachováva status quo ako modernizované centrum, ktoré je hodné turistickému záujmu. Atény boli kedysi dejiskom fenomenálnym olympijských hier, ktoré boli kedysi nielen symbolom športového zápolenia, ale aj spojenia tela aj ducha a táto tradícia sa udržiava dodnes.

atény

Atény vynikajú fantastickou mediteránnou kuchyňou, ktorej špeciality ako musaku, souvlaki alebo tzatziky poznajú po celom svete, ale charakteristickú chuť dosiahnete len v domácej kuchyni. Zaujať môže aj čulý mestský život, kde sa cez deň nenudíte a v noci nespíte a to všetko v príjemnej spoločnosti usmievavých, srdečných gréckych hostiteľov. Hriech by bol nenavštíviť Akropolu, staroveké chrámové mesto, miesto, ktoré dýcha históriou, už vtedy vyspelou a nenapodobiteľnou.

atény

Do histórie vás vovedie aj Parthenón, z ktorého je dnes pôsobivý skanzen. Ak ste milovníkom aktívnej turistiky, nechoďte do Atén autom, ale prejdite si okolo Akropoly pešo alebo na bicykli – pomôžete tak svojmu zdraviu, budete mať skvelý zážitok a umožní vám to 3.kilometrová pešia zóna ako časť bývalého historického centra. A samozrejme, pre rekreačné typy sú tu slnkom zaliate pláže, tie najzaujímavejšie pri ďalšom historickom centre, Maratóne. Ak chcete zažiť teplé počasie, ideálne je naplánovať si dovolenku či poznávací pobyt v období od mája do októbra. Hor sa na pláže, ale aj na poznávanie – cestujte múdro a prezieravo s poistením AXA.