Krása európskych pohorí

Pohoria Európy nepatria k tým najvyšším ani najrozsiahlejším na svete, ale nedá sa im uprieť krása a majestátnosť. Sú tiež skvelými horskými rezortmi na lyžovanie, zimnú turistiku, horolezectvo a spoznávanie prírody. Zdolať ich znamená tiež pomerne náročné športové zápolenie, ktoré stojí za to zvládnuť, navyše s úžasným výhľadom a dobrým pocitom pre seba. Európsky povrch nie je až taký hornatý, no nájdete tu aj 4tisícové veľhory a tam už treba mať isté odhodlanie a dávku odvahy.

alpy

Chceme vám predstaviť tie najvyššie pohoria Európy:

Scenéria rakúskych Álp je neprekonateľná a najvyšší vrch Matterhorn navštevujú tisícky lyžiarov ročne, hoci je pomerne strmý a treba pri výstupe dodržiavať bezpečnostné pravidlá. No zároveň aj preto si ho vyberá množstvo horolezcov, pre ktorých je hlavným lákadlom práve pocit nedostupného a nebezpečia. Doposiaľ za najvyšší európsky vrch je pokladaný Mont Blanc vo francúzskej časti Álp – presnejšie, rozkladá sa na rozhraní Francúzska a Talianska s úctyhodnou výškou 4810 m. n. m. Tzv. Biela hora z francúzskeho originálu je taktiež charakteristická svojím školiacim centrom pre horolezcov, ktorí ju radi a často navštevujú, najmä v prípade dvoch centier – Chamonix a Courmayer.

alpy

Aby ste voľne mohli prejsť z jednej krajiny do druhej, vybudoval sa 1,5 km dlhý tunel. A do tretice – skutočne najvyšší vrch Elbrus ako najvyššie pohorie Kaukazu – ten sa nachádza v ruskej časti Eurázie. Väčšia časť odborníkov ho preto označuje ako najvyšší vrch Európy. Elbrus má bohatú vulkanickú históriu, o ktorej málokto vie, totiž časť pohoria pozostáva z dlhoročnej sopečnej činnosti. V súčasnosti je však vulkán nečinný – povrch zase prekvapí ľadovcom, preto je zimná turistika vhodnejšia v letnom období. Určite pri výbere dovolenky zohľadnite bezpečnosť, ktorú vám pomôžeme dosiahnuť prostredníctvom výhodného AXA cestovného poistenia!