Impregnácia dreva je účinná ochrana v boji proti hnilobe a škodcom

Drevo a kameň boli prvé stavebné materiály našich predkov. A majú nezastupiteľné miesto aj v dnešnej modernej architektúre. Aj napriek rôznym alternatívam má drevo a výrobky z neho stále ozajstnú hodnotu. Snáď aj čoraz väčšiu, keďže ide o trvácny materiál. Drevo má široké využitie nielen v stavebníctve, papierenskom priemysle, ale aj ako zdroj energie. Výrobky z dreva sú čoraz žiadanejšie. A aj napriek tomu, že drevo má svoje slabiny, najmä ak podlieha biologickým faktorom, môžu ho napadnúť plesne a škodcovia. Môžeme tomu však predchádzať a už pri jeho spracovaní mu dopriať náležitú starostlivosť v podobe impregnácie dreva.
různé kartáče

Ako ošetrovať drevené prvky v exteriéri

Najmä drevené výrobky, ktoré sú vystavované poveternostnými podmienkam, ako je pálenie slnka, mráz, alebo voda si nutne vyžadujú ochranu. Impregnácia dreva je hĺbková ochrana dreva. Je to syntetický bezfarebný náter, ktorý sa aplikuje na čisté, obrúsené a dobre vysušené drevo. Preniká hlboko do vrstiev dreva a zabezpečuje preventívnu ochranu pred vznikom plesni, hubami, ktoré môžu drevo napadnúť najmä vo vlhkom prostredí. Insekticídne zložky, ktoré sa nachádzajú v impregnačných prípravkoch zas pôsobia ako ochrana pred červotočom a drevokazným hmyzom. Takto ošetrujeme záhradný nábytok, altánky, drevené ploty, či krovy. Impregnácia dreva sa môže okrem náteru vykonávať aj tlakovým spôsobom. Tento spôsob sa vykonáva výlučne v závodoch spracujúcich drevo, nakoľko si vyžaduje odbornosť. Pri výrobe dosiek z dreva, na výrobu stavebných konštrukcií sa používa chemická impregnácia dreva ako účinná ochrana pred hnilobou a škodcami.
lakované dřevo

Povrchová úprava dreva

Po impregnácii dreva je možné vykonať ešte povrchovú úpravu vo forme laku, krycích farieb, alebo voskovaním. Tento krok nie je nutný, avšak zvyšuje účinok impregnácie dreva. Navyše po impregnácii dreva majú výrobky stále svoj charakteristický prírodný vzhľad v závislosti od druhu dreva. Povrchovou úpravou dosiahneme žiadaný konečný efekt. Vykonávame ju na rozličné výrobky stolárskej výroby, nábytok, stoly, stoličky, postele, drevené podlahy. V závislosti od požadovaného výsledku si vyberáme z dostupných farieb, lakov, olejov, či voskov na drevo.

Ak ste aj vy milujete drevo a hľadáte užitočné informácie ako sa starať a drevené výrobky, aby si čo najdlhšie zachovali svoj pekný vzhľad, kliknite na stránku www.carodreva.sk. Nájdete tu množstvo zaujímavých tém, odborných článkov a inšpirácii.