Cirkus zvaný Cirque du Soleil,


Čo je to vlastne cirkus?
            Cirkus predstavuje spoločenstvo ľudí, ktoré kočuje z miesta na miesto a predvádza svoju šou. Ľudí oslovujeme väčšinou akrobatmi, klaunami, krotiteľmi zvierat. Cirkusové predstavenia, ktoré vznikajú dnes, sa líšia od cirkusov, ktoré vznikali v minulosti. Súčasné cirkusy sa usilujú zaujať publikum dramatickým umením, samotnými umelcami – artistami. Jedným z úspešných celosvetových cirkusov je aj Cirque du Soleil – Cirkus Slnka.

akrobati

            Cirkus Slnka je zaujímavý nielen svojimi predstaveniami, ale aj cestou ako vznikal. Všetko to začalo v malom mestečku Baie-Saint-Paul blízko provincie Quebec v Kanade. Na začiatku osemdesiatych rokov sa po mestečku prechádzala skupina farebných postáv, ktorí tancovali, žonglovali, predvádzali ohňovú šou. Toto pouličné divadlo objavil človek menom Gilles Ste-Croix, ktorého kariéra začínala zberom jabĺk. Dnes je podnikateľom a viceprezidentom Cirque du Soleil. Cirkus debutoval predstavením s názvom Le Grand Tour v provincii Quebec, od roku 1992 svoje predstavenia hrali v Japonsku a v roku 1995 sa dostali do Európy. Pri príležitosti výročia založenia cirkusu v roku 2004 vznikla kniha pod názvom 20 rokov pod Slnkom. Tým, že cirkus postupne rástol a rozširoval sa o nových členov, v roku 2001 potrebovali javisko s rozlohou až 15,000m².

cirkus

            Cirkus spolupracoval aj s mnohými veľkými osobnosťami ako Madonna, s režisérom Titanicu a AvataruJamesom Cameronom, s Andrewom Adamsonom, režisérom filmov Shrek a Narnia.
 
Cirkus na Slovensku
            Na Slovensku sa prvý krát Cirque du Soleil predstavil v roku 2012 so šou Saltimbanco, kde svoje umenie predviedlo 53 artistov, hercov, spevákov a muzikantov, a takmer 120 členov cirkusu.  Príprava kostýmov sa realizuje vo vlastných krajčírskych dielňach v Montreale. Účinkujúci sa v priebehu predstavenia viackrát prezliekajú, preto majú každý z nich tri až päť kostýmov. Cirkus si  vozí so sebou aj vlastné práčky a ekologické saponáty.
            Cirkus Slnka sa na Slovensku v tomto roku nepredstaví, najbližšie podujatie šou OVO však môžete navštíviť za hranicami v Poľsku, v meste Krakow, 13. až 15. apríla 2018, vstupenka Vás bude stáť 112 zlotých, v prepočte okolo 27,00 eúr.  

klaun

            Za úspechom cirkusu je predovšetkým príbeh a pozoruhodná väzba medzi umelcami a divákmi po celom svete. Ak máte možnosť, nenechajte si ujsť ich predstavenia.