5 tipov ako ušetriť peniaze a nie je to náročné


Staré známe hovorí, že usiluj sa o to, aby si mal viac peňazí a nemusel šetriť. Povedzme si na rovinu, že pojem stredná vrstva na Slovensku viac existuje v teoretickej rovine ako v praktickej, a keď si bežným človekom, tak tieto rady ti môžu pomôcť aspoň trochu.

Chceme si niečo kúpiť, napríklad bicykel, no nemôžeme si to dovoliť, pritom robíme zásadne niekoľko zbytočných chýb, ktoré si často neuvedomujeme a keby sme vylúčili zo svojich každodenných aktivít, tak by sme si ten bicykel mohli kúpiť:

pokladnička

1.       Strava. Svoj jedálniček môžeme upraviť do formy, ktorá bude lacnejšia a zároveň zdravšia. Narovinu, nepotrebujeme chodiť často do reštaurácii, doma navariť je ekonomickejšie, a vieme z kadiaľ pochádzajú dané suroviny. Okrem iného zelenina a ovocie nie je tak drahé ako, keď sa budeme stravovať často mäsitými jedlami. Taktiež v niektorých reťazcoch môžete dobre nakúpiť na večerných zľavách.
 
2.       Cigarety a alkohol. Pre nefajčiara je to nepochopiteľná vec „ničiť si zdravie za vlastné peniaze“. Ak niekto fajčí jednu krabičku denne, ročne ide o sumu do 900 €, zato môže byť slušná dovolenka alebo ten bicykel. Tu idú výhovorky bokom, kto chce sa do toho pustí aspoň minimálne a nebude hovoriť, že je to nemožné, obzvlášť pri uvedomení si utratených peňazí, môže byť zbavenie sa týchto zlozvykov veľmi motivujúce. 
 
 
3.       Domáce energie. Ak sa vám často stáva, že zbytočne svietite, máte zapnutý televízor, necháte tiecť vodu, zbytočne kúrite, vedzte , že opäť len plytváte svojimi finančnými zdrojmi. Mesačne sa môže zdať, že nejde o horibilnú sumu, pri ročnom vyúčtovaní, už nepôjde tak celkom o malú sumu, navyše takéto konanie je zbytočnou záťažou pre životné prostredie.
 
4.       Internet, mobil a televízia. V súčasnosti už nie je mobilný paušál ani internet novodobou vychytávkou a niektorí operátori ponúkajú kvalitné služby aj za „pár drobných“, stačí sa pozrieť na ponuku viacerých operátorov. Neplaťte zbytočne za rovnakú kvalitu dvojnásobnú cenu. Ročne môžete ušetriť aj viac ako 150 €.

peněženka
 
5.       Verejná doprava. Cesta autom je určite pohodlnejšia, nikto nebude asi naliehať proti tomuto tvrdeniu. Druhá strana hovorí, že cestovať verejnou dopravou nie je len o lacnom cestovnom lístku, ale nemusíme platiť za parkovacie lístky a venovať sa starostlivosti o osobné auto a popravde, ako sa stáva niekedy motoristom, pokuty nemáte začo platiť. Komfort sa tak môže na strane verejnej dopravy v niektorých aspektoch dorovnať a na financiách môžete ušetriť aj viac ako polovicu.