5 NAJČASTEJŠÍCH OCHORENÍ MAČIEK

Mačky sú zvedavé a akčné tvory a preto sa často pri svojich dobrodružstvách vrátia s nejakým škrabancom, či suvenírom vo forme parazita alebo baktérie. Nenechávajte to bez povšimnutia, symptómy môžu značiť vážne ochorenie.
koťata na slámě
1. Očné problémy
Zápal spojiviek patrí medzi najčastejšie ochorenia mačiek. Spôsobuje ho infekcia z prachu, kontaktu s inou infikovanou mačkou, zaškrabnutie. Prvá pomoc: utrite mačičke sekrét navlhčenou handričkou a vyhľadajte zverolekára.

2. Dermatofytóza (kožné problémy)
Na toto ochorenie si treba dať obzvlášť pozor, keďže je prenosné aj na človeka. Čím je teda toto plesňové ochorenie význačné? Mačka má v srsti lysiny a preriedenú srsť hlavne v oblasti uší, labiek a chvoste.

3. Parazitárne ochorenia
Všimli ste si, že sa vaša mačka nadmerne škriabe, oblizuje, či váľa? Môžu byť za tým parazity. Najčastejšie ide o blchy alebo o kliešte. Kožúšky zvieratiek sú totiž pre nich rajskou záhradou. Na ich odstránenie sa používajú šampóny, pipety s antiparazitikami v roztoku alebo prášky.
Pri napadnutí infikovaným kliešťom a rozšírení infekcie v tele hostiteľa je potrebné zvieraťu urobiť napríklad serologické, či PCR vyšetrenia. Medzi najčastejšie ochorenia u mačiek spôsobené kliešťom patrí mykoplazmóza, anaplazmóza. Následná liečba je prevažne antibiotická.

4. Helmintózy
Najviac sa vyskytuje toxokaróza, spôsobená mačacou škrkavkou – toxocara cati, medzi ktorej prejavy patrí nafúknuté bruško, hnačky, zvracanie, apatia, kŕčové stavy. Keďže larvy migrujú, častým príznakom je i kašeľ. Medzi obzvlášť závažné ochorenie patrí Echinokokóza. Je prenosná na človeka a ide o drobné pásomnice, ktorých larvy si vytvárajú, často obrovské, cysty v orgánoch napríklad v mozgu alebo v pečeni.
Na prevenciu voči helmintom sa odporúča dôsledné odpratávanie exkrementov a pravidelné odčervovanie pomocou tabliet.

kocour

5. Chlamydióza
Ide o ochorenie, taktiež prenosné na človeka, spôsobené baktériou Chlamydophila felis. Prejavuje sa opuchnutými viečkami, hnisavým výtokom z očí a nosa, kýchaním, ťažkosťami s dýchaním a zvýšenou telesnou teplotou. Lieči sa tetracyklínovými antibiotikami a existuje voči nej aj očkovanie.