Starostlivosť o záhradu po zime. Kedy je najlepšie začať so sadením?

Zima je obdobím odpočinku, ktorý si dopriavame nie len my ľudia, ale rovnako aj zvieratá a príroda. Po jej skončení je však na mieste začať s postupným jarným upratovaním a pripravovaním pôdy na sadenie. Prípravu záhradky na sadenie môžete začať napríklad zozbieraním zvyšných zábudlivcov plodov z predchádzajúcej sezóny či neskorej jesene, konárov, lístia a buriny, ktoré sa počas zimných mesiacov v pôde nahromadili.

semeno

Predpríprava a výživa pôdy pred sadením

Ak ste už dokončili povrchové upratovanie a úpravy pôdy, je na čase prejsť k predprípravnej fáze sadenia, ktorá pozostáva z poriadneho vyživenia. Pôdu je najprv potrebné jemne prepracovať rýľom či motykou a následne prichádza na rad hnojivo, ktoré jej dodá potrebnú výživu. S používaním hnojiva to však netreba príliš preháňať a radšej sa držte pravidla, ktoré hovorí, že menej je niekedy viac.

Pozor treba dávať taktiež aj na výber hnojiva, aby ste pôde a následne zasadením semiačkam a rastlinám skôr neuškodili príliš agresívnym prípravkom. Mnoho záhradkárov preto volí radšej prírodné formy hnojiva, ako sú napríklad kravský hnoj alebo iné prírodné alternatívy. Jednotlivé druhy použitého hnojiva sa môžu taktiež odlišovať od druhu pestovaných rastlín, ovocia, zeleniny, byliniek či prípadne inej zelene.

Kedy je najlepší čas na začiatok sadenia?

Prípravy môžete začať postupne tým, že si zoženiete semená na sadenie, ktoré budete následne vkladať do pôdy. Kým niektoré rastliny a plodiny môžu ísť do zeme už oveľa skôr, iné je lepšie najprv zasadiť do menších črepníkov a nechať ich chvíľu prečkať vo vnútri. Väčšina záhradkárov však začína so sadením už v skorých jarných mesiacoch, ako je prelom februára alebo začiatok marca.

hnojivo

Vo všeobecnosti sa možno riadiť pravidlami sadenia individuálnych druhov rastlín a ich odporúčaného obdobia výsadby a taktiež pravidlom posledného objavenia mrazu. Pokiaľ sa obávate chladu a mrazu, môžete prvé posadené plodiny pred nimi ochrániť zhotovením fóliovníka alebo s pomocou špeciálnych záhradných textílií.

Pre rozsiahly výber hnojív, semien alebo cibuliek na sadenie a iného záhradného príslušenstva navštívte obchod so záhradkárskymi a domácimi potrebami Famu.