Minerály v bunkách

Ľudské telo sa skladá z orgánov. Pokiaľ správne fungujú je všetko v poriadku. Orgány sú tvorené z tkanív a každé tkanivo obsahuje nespočetné množstvo atómov, molekúl a buniek. Akákoľvek choroba, ktorá organizmus zasiahne prebieha na bunkovej úrovni. Bunku môže napadnúť vírus, baktéria, alebo jej v správnom fungovaní bráni deficit životne dôležitých látok – minerálov.
Kým vírus a baktérie pochádzajú z vonkajšieho prostredia za deficit minerálov si môžeme my samy. Minerály sú anorganické látky, ktoré pre ľudské telo potrebuje. Stále sa spomínajú vitamíny a na minerály a stopové prvky sa akosi pozabudlo. Pritom ich nedostatok, ale aj nadbytok môže spôsobiť menšie, ale aj väčšie zdravotné komplikácie.

krvinky

Vitamíny verzus minerály
Základný rozdiel medzi nimi je v ich rozpustnosti. Vitamíny sa rozpúšťajú v tukoch, vode, alebo pôsobením tepla. Minerály sú anorganické a nedajú sa rozpustiť. Najviac ich nájdete v minerálnych vodách, plodoch mora, ovocí, zelenine a orechoch. Organizmus si ich tak isto ako vitamíny nedokáže vytvoriť, preto je potrebné dopĺňať ich vhodnou stravou.

voda

Deficit minerálnych látok
Ak vám chýba niektorý z minerálov prejaví sa to na vašom zdraví. Medzi najčastejší nedostatok týchto látok patrí nedostatok:
Zinku – je dôležitý hlavne počas tehotenstva – zaisťuje správny vývoj a rast plodu. Priaznivo pôsobí na imunitný systém a zlepšuje a zrýchľuje hojenie rán.
Draslíku – zodpovedá za prenos nervových signálov, podporuje správnu funkciu srdca a ovplyvňuje svalové kontrakcie. Pomáha aj pri chudnutí nakoľko nemalou mierou prispieva k premene cukrov na energiu.
Železa – nedostatok tejto látky je hlavnou príčinou prepuknutia anémie (chudokrvnosti). Železo je dôležitou zložkou hemoglobínu, ktorý zabezpečuje transport kyslíka do celého organizmu.
Vápnika – udržuje kosti a zuby silné a aj zdravé. Tiež podporuje správne fungovanie svalov, hormónov, ciev a aj nervov. Jeho nedostatok sa prejavuje rednutím kostí a zvýšeným rizikom zlomenín.