Lenivosť vs prokrastinácia


Všetci mávame dni, kedy sa nám nič nechce, nemáme do ničoho chuť, odkladáme čo sa dá na neskôr,… sme leniví. A možno nie, možno to nie je lenivosť, možno sme prokrastonikmi.

školačka

Čo je prokrastinácia.
Prokrastinácia podľa poučky je chorobné odkladanie úloh, alebo povinností na neskôr. Najčastejšie prokrastinátori odkladajú úlohy zo strachu – majú obavy, že úlohu nedokážu splniť, že nedokážu naplniť očakávania nadriadených. Ich myšlienky sa danou úlohou nedokážu zaoberať. Nech sa snažia ako chcú nedokážu sa na zadanie sústrediť.
Čím je ale termín splnenia úlohy bližšie tým väčšiemu stresu podliehajú. V strese majú ľudia problém sa sústrediť a tak sa prokrastinátori dostávajú do stresových situácií celkom často.

Lenivosť, alebo choroba?
Rozdiel medzi prokrastináciou a lenivosťou možno na prvý pohľad nie je. Lenivý človek odkladá zadania a úlohy len preto aby nemusel nič robiť. Prokrastinatik úlohu síce odloží tiež, ale miesto toho sa venuje kadečomu inému – športuje, číta, upratuje, … voľný čas využíva na iné činnosti. Prokrastinatik sa vyhýba len danej úlohe.

Je prokrastiácia aj vašim problémom?
Táto choroba si nevyberá… môžu ňou trpieť deti, ktoré robia všetko možné len za nič na svete si nechcú upratať hračky, študenti, ktorí radšej pôjdu behať než by mali sedieť nad učivom ale aj ľudia v zrelom veku radšej pôjdu na nákupy než by konečne zmenili svoj spôsob života na zdravší. Stále si nájdeme niečo iné „nutnejšie“ než to čo naozaj treba.

Pustite sa do práce.
Prokrasinácii sa môžete zbaviť. Stačí ak sa zadanej úlohe budete venovať aj keď sa vám nechce. Myšlienky sa vám prispôsobia a začnú sa danou témou zaoberať.
Každý deň, hneď ráno si stanovte ciele, ktoré dnes urobíte. Snažte sa ich dodržať.
Pri plnení povinností sa nedajte rušiť – vypnite TV, rádio, požiadajte rodinu, či kolegov aby vás nerušili.

kniha

Prokrastinácia môže byť aj na úžitok.
V našej spoločnosti existuje pár jedincov, ktorí pod tlakom a stresom podávajú perfektné výkony. Tým prokrastinácia vyhovuje. Ale pozor, týchto aktívnych prokrastonikov nie je veľa – stres nie je dobrý pre zdravý organizmus.